DELEGÁTI 2024

Willi Klopottek

LUXEMBURSKO | hudobný publicista a rozhlasový redaktor

Willi pôsobil 35 rokov ako učiteľ spoločenských vied a politiky na strednej škole v Nemecku. Od mladosti bol však aj milovníkom hudby a basgitaristom/gitaristom v amatérskych kapelách. V roku 1997 objavil žáner world music po tom, čo navštívil koncert skupiny z Madagaskaru. To ho priviedlo k záujmu o štýly miestnej hudby z celého sveta. Po čase, keď odišiel do učiteľského dôchodku, sa presťahoval do Luxemburska, kde odštartoval svoju world music rozhlasovú reláciu Mondophon na nezávislej komunitnej stanici Radio ARA. Pravidelne píše o world music pre luxemburský týždenník WOXX a nemecké časopisy Folker a Folk Galore.

Christian Pliefke

NEMECKO | zakladateľ labelu Nordic Notes a časopisu Folk Galore
 
Christian je od roku 1992 aktívny ako spolupracovník rôznych labelov. V roku 2005 založil vlastné hudobné vydavateľstvo Nordic Notes (Eläkeläiset, Okra Playground, …) a ďalšie vydavateľstvá (CPL-Music, Beste! Unterhaltung). Nordic Notes sa zameriava na world music, tradičnú hudbu a pesničkárov zo severnej Európy. CPL-Music je skratka pre ľudovú a svetovú hudbu, so zameraním na pobaltské štáty, východnú Európu, Euráziu (Divanhana, Dobranotch, Alice in WonderBand, SOLE …). Christian je od roku 2020 zakladateľom, redaktorom a vydavateľom časopisu Folk Galore.

Anna Mašátová

ČESKO | hudobná publicistka a manažérka

Anna je hudobná publicistka, umelecká manažérka a historička umenia. Je zástupkyňou šéfredaktora kultúrneho magazínu Uni, jej články nájdete aj v Harmónii, Full Moon Magazine, MF Dnes, Ľudových novinách, Sparku, na Frontman.cz a i.

Pôsobila na pozícii Head of communications festivalu Rock for People, bola riaditeľkou hudobnej konferencie a showcase festivalu Nouvelle Prague. Vytvorila Jazz Guide Slovakia a World Music Guide Slovakia. Viedla workshopy, mentoring či zasadala v diskusných paneloch na festivaloch WOMEX, Ment Ljubljana, Nouvelle Prague, Czech Music Crossroads, Music Match, World Music Festival Bratislava, Meltingpot forum, Gitary.sk, Zväz autorov a interpretov a ďalších akciách.

Zasadala v grantovej komisii Ministerstva kultúry pre Alternatívnu hudbu aj v dramaturgickej rade českej hudobnej exportnej kancelárie SoundCzech. Spolupracuje s NYU Prague. Od roku 2022 pôsobí ako odborná asistentka na katedre hudobnej produkcie JAMU a od roku 2023 pôsobí editorka programu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava.

Mario Gulisano

TALIANSKO | producent, skladateľ, textár, hudobník, organizátor festivalov 
 
Mario pochádza zo Sicílie, svoju hudobnú kariéru začal v osemdesiatych rokoch vytvorením nezávislého vydavateľstva Edith Music, ktoré čoskoro získalo medzinárodnú slávu na undergroundovom trhu s platňami. Produkoval viac ako 30 albumov a rôznych nahrávok. V roku 1998 sa začal zaujímať o ľudové tradície a založil Associazione Culturale Darshan, ktorej je prezidentom. Prostredníctvom tejto neziskovej organizácie intenzívne propaguje sicílsku kultúru na národnej a medzinárodnej úrovni. So skupinou Nakaira, ktorej je členom od roku 2000, a neskôr s Oi Dipnoi a Quartetto Aresud, sa Mario Gulisano podieľa na špecifickom výskume tradícií stredomorskej kultúry, čo ho priviedlo k úspešnému živému vystupovaniu na medzinárodných  festivaloch ľudovej a svetovej hudby po celom Taliansku, ako aj v Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Nórsku, Anglicku, Španielsku, Francúzsku, Portugalsku, Maďarsku, Lotyšsku, Tunisku, Kapverdách, Jemene a Austrálii. Od roku 1998 prostredníctvom Associazione Culturale Darshan vymyslel a vytvoril množstvo festivalov etnickej, svetovej a ľudovej hudby, ktorých cieľom je znovuobjavenie sicílskych tradícií spojených s európskymi kultúrnymi koreňmi. Patria sem Classica & Dintorni (od roku 2003), Tarantafest (od roku 2004 do roku 2015), Alkantara fest (od roku 2004), Meltin’folk (od roku 2004), Cantica (od roku 2001 do roku 2005), Sete Sois Sete Luas (2006). Sicílska hudba naživoa (2006), Zampognarea (od roku 2009), Musicamilo (od roku 2005 do roku 2015), La Polis delle Arti (2022/2023). Od roku 2016 je koordinátorom programu Ethno Sicily, ktorý podporuje JMI Bruxelles a je vyvinutý pre mladých neprofesionálnych ľudových hudobníkov z celého sveta – každý rok okolo 25 účastníkov. Posledných šesť rokov je koordinátorom a producentom troch európskych hudobných projektov spolufinancovaných Creative Europe: Nufolk Global Connections (2019/2020), Common Routes (2021/2024), Music in the Circle (2022/2024) .

 

Bojan Djordjević

SRBSKO |  hudobný publicista, rozhlasový redaktor, organizátor festivalov

Bojan začal o hudbe písať pre študentské a mládežnícke časopisy v roku 1987. Odvtedy spolupracuje a píše pre hudobné časopisy v Srbsku, Slovinsku, Macedónsku, Taliansku a Veľkej Británii. V roku 1990 začala vôbec prvá rozhlasová relácia o experimentálnej a alternatívnej hudbe v Srbsku na nezávislom Rádiu B92. Táto týždenná relácia pod názvom «Disco 3000» sa odvtedy vysiela nepretržite, ale teraz už na Rádiu Belgrade 3 a je venovaná world music. Bojan je dlhoročným členom rebríčka World Music Charts  Europe a členom poroty Balkan World Music Chart. Zostavil kompilácie bestsellerov „Srbija: Sounds Global“ a „Rromano Suno“ pre hudobné vydavateľstvo Radio B92s. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Medzinárodného festivalu novej hudby Ring Ring, ktorý zahŕňa avantgardu, súčasnú hudbu, art rock, alternatívu, free jazz, experimentálnu, elektroakustickú hudbu a world music. Bojan je tiež zakladateľom a umeleckým riaditeľom ďalších dvoch hudobných festivalov – Todo Mundo v Belehrade (od roku 2012) a Pocket Globe v Novom Sade (od roku 2022). B. Djordjević bol a stále je manažérom niektorých umelcov z Balkánu, ako napr. Divanhana, Džambo Aguševi Orchestra a ďalších. Organizoval Swiss Balkan Creative music Workshop a festival Swiss Music Days v siedmich krajinách Balkánu. V roku 2014 zorganizoval festival Zajedno Zusammen v Belehrade, kde sa stretávajú a spoločne vystupujú rakúski a srbskí umelci. Je zakladateľom združenia Ring Ring. Združenie je súčasťou európskych projektov Phonart – Lost Languages of Europe (2010-2012), EUTERPE (2014-2015) a Sounds of Europe (2022-2025).

Marija Vitas

SRBSKO | etnomuzikologička, redaktorka, hudobná publicistka, organizátorka festivalov

Maria absolvovala Hudobnú fakultu v Belehrade (2006). V roku 2007 začala pracovať v médiách. Od roku 2008 do roku 2019 pôsobila v Rádiu Belehrad 2: 1) recenzie a reportáže CD o koncertoch a festivaloch world music/classical/pop/rock/jazz v Srbsku a zahraničí, 2) moderovanie relácie „Od zlata jabuka“ zameranej na Srbskú a balkánsku hudbu a kultúrne dedičstvo, 3) playlisty skladieb v rôznych talkshow. Marija od roku 2008 píše články pre srbský world music magazín „Etnoumlje“. Čoskoro sa stala zástupkyňou redaktora a od konca roku 2012 aj šéfredaktorkou. Od roku 2018 rediguje portál World Music Association of Serbia, v rámci ktorého funguje aj online verzia časopisu „Etnoumlje“. Spolupracovala s rádiom BBC 3 a kanadským rádiom CBC a píše pre taliansky portál „Blogfoolk“ a nemecký magazín „Folk Galore“. Jej texty boli publikované vo „Vreme“, „Novi magazin“, „Politika“, „Nedeljnik“ a na mnohých portáloch („BeforeAfter“, „Opanak“…) Je členkou panelu „Transglobal World Music Charts“ a zakladateľ a správca panelu „Balkan World Music Chart“.

Ako členka World Music Association of Serbia Marija doteraz viedla niekoľko terénnych výskumných projektov, ktoré boli zvečnené na CD nosičoch, ktorých je Marija editorkou: „Pesma izvika“. „Vojvođanski gajdaši“, „Svirka i pesma 5 gajdaša“, „Gusle: Epická tradícia Srbska“, „Izvika spieva v kráse ženských hlasov“ atď. Marija často píše texty k albumom rôznych interpretov a pripravuje propagačné texty a EPK pre kapely.

Podieľala sa na medzinárodnom projekte EU.T.ER.PE (2014 – 2016), ako umelecká riaditeľka v tíme srbského partnera (združenie „Ring Ring“). Je tiež súčasťou súčasného európskeho projektu „Sounds of Europe“. Od roku 2019 je predsedníčkou združenia „Ring Ring“ a členkou tímu svetových hudobných festivalov „Todo Mundo“ a „Pocket Globe“. Spolupracuje aj so združením „Gergina“ z Negotinu, aktívne sa podieľa na rôznych projektoch – hudobný festival „Gergina“ Vlach, CD a knižné vydania (Čaro vlašskej hudby/2021, Vlaške pesme/2021, Etno grupa Gergina/2022 atď. .) – súvisí s tradíciou olašskej menšiny v Srbsku.

Marija je často členkou poroty na rôznych festivaloch ľudovej hudby a súťažiach v Srbsku, vrátane slovenského Radio_Head Awards v kategórii world music. Bola členkou poroty Maďarského kultúrneho domu, ktorá v roku 2019 vybrala maďarských hudobníkov na propagáciu v zahraničí. Zúčastnila sa ako delegátka, prednášateľka či novinárka doteraz na mnohých hudobných konferenciách a svetových hudobných festivaloch: Rakúsko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Grécko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Fínsko atď. Je autorkou knihy „Hudobné dedičstvo Vranja“ (2020), ktorá vyšla s podporou UNESCO. Časopis „Muzika Klasika“ ju zvolil za „Najlepšiu hudobnú kritiku“ v Srbsku v roku 2019. Marija je členkou, komunikačnou manažérkou a redaktorkou internetového portálu „Hudobné informačné centrum Srbska“.

Fabio Scopino

TALIANSKO | zakladateľ a CEO združenia Italian World Beat

Fabio má viac ako 25 rokov skúseností v oblasti rozvoja kultúrnych podujatí a kultúrnej propagácie na pozíciách zakladateľa hudobných klubov, umeleckého riaditeľa, event manažéra, manažéra kapiel alebo booking agenta. V súčasnej dobe sa zaoberá riadením a rozvojom siete talianskych hudobných profesionálov, ktorí zastupujú a propagujú umelcov, festivaly, veľtrhy, agentúry, kultúrne združenia a promotérov smerom do zahraničia, a to prostredníctvom aktívnej účasti na významných hudobných veľtrhoch po celom svete a ďalších príležitostiach k networkingu v rámci globálneho hudobného trhu. Italian World Beat patrí medzi zakladajúcich členov globálneho projektu „MusiConnect“. Od roku 2021 je Italian World Beat organizátorom showcase festivalu a konferencie s názvom MusiConnect Italy.

Imed Alibi

TUNISKO | hudobník a skladateľ

Imed Alibi je tuniský hudobník a skladateľ. Imedove skúsenosti siahajú od vystupovania hudobnej kompozície až po kultúrny manažment a projektové poradenstvo. V roku 2019 pôsobil ako umelecký riaditeľ International Festival of Carthage (2020/2021) a Carthage Music Days in 2019 a 3 roky pre Medzinárodný festival bicích nástrojov v Sousse. Spolupracoval ako člen poroty Visa for Music v Maroku, Babel Music XP v Marseille, Institut Francais a Music in Africa.

Ako umelecký poradca pracoval 5 rokov s Le Silo v južnom Francúzsku a nedávno s Candid Foundation v Nemecku na projekte Alhan Libya. Ako odborník na danú problematiku pracuje pre program UNESCO v Maroku – Hudba a trvalo udržateľný rozvoj. Okrem toho bol zvolený za odborného pracovníka pre budúce európske hlavné mestá kultúry. V súčasnosti je vedúcim hudobného oddelenia v atelier des artistes en exil v Paríži.

Salla Ahvenjärvi

FÍNSKO riaditeľka festivalu Haapavesi

Výkonná riaditeľka festivalu ľudovej hudby Haapavesi. Festival sa nachádza v severnom Fínsku, bol založený v roku 1989 a je súčasťou programu Európske hlavné mesto kultúry: Oulu2026. Na tomto festivale vystupujú domáci aj zahraniční interpreti tradičnej ľudovej hudby, ale aj world music, jeho súčasťou sú rôzne workshopy, prednášky, výuka tancov či detské programy. Salla hľadá spolupráce pre festivalový program na rok 2026.

Marina Pommier

MAĎARSKO | manažérka a bookerka

Marina pôsobí na scéne world music od roku 1994. Venuje sa bookingu pre rôzne projekty a skupiny po celom svete. Hovorí, že je „presvedčená Európanka“. Žila vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku a Maďarsku. Svoju kariéru začala ako tour manažérka a produkčná manažérka pre The Gypsies of Rajasthan a festival The Beautifull Nights of Ramandan v Bruseli a na 11 rokov sa stala manažérkou maďarskej kapely Romano Drom, neskôr juhoslovanskej skupiny Söndörgö (7 rokov) a v súčasnosti spolupracuje s poľskou kapelou Volosi.

V roku 2001 začala spolupracovať s agentúrou Sziget, s ktorou zorganizovala 3 maďarské kultúrne sezóny vo Francúzsku, Taliansku a Holandsku. Od roku 2002 má na sytarosti program na festivale Sziget. Najskôr 12 rokov organizovala Gipsy stage a potom rómsky a balkánsky program na World Music Stage. Od roku 2019 spustila nový stage, ktorý nahradil World Music Stage s názvom « Global Village ». Zároveň si od roku 2005 bookuje aj 2 bezplatné scény World Music na Vidor Festivale v Nyiregyháze. Od roku 2017 intenzívne rozvíja sériu koncertov Traditional a World Music vo vidieckych dedinách na juhozápade Francúzska v rámci združenia « Le Monde dans mon Vilage » (Svet v mojej dedine)

Milan Tesař

ČESKO | rozhlasový redaktor a hudobný publicista

Vedúci redakcie populárnej hudby od roku 1995. Autor/moderátor hudobných relácií Slyšte, lidé!, Jak se vám líbí, hitparáda Kolem se toč. Autor scenárov relácií Třikrát z Proglasu, Noční, Hudební listování, Synkopy na kanapi. Hudobný dramaturg (výber piesní do celodenného vysielania a po konzultácii s konkrétnymi redaktormi aj do ich relácií). Správca a budovateľ hudobného archívu Proglasu (okrem folklóru, dychovky a vážnej hudby). Správca a autor veľkej časti článkov hudobného webu Proglasu. Od roku 2021 sa stará aj o nový web www.hudobnirozhovory.cz. Člen medzinárodnej poroty rebríčka World Music Charts Europe, od decembra 2020 pôsobí ako sekretár tohto panelu európskych rozhlasových hudobných publicistov. Od roku 2024 je šéfdramaturgom festivalu Maraton hudby Brno.

Božena Szota

POĽSKO | riaditeľka festivalu Ethnoport

Koordinátorka a producentka programu Ethno Port Festivalu od jeho prvého ročníka v roku 2008, v súčasnosti je riaditeľkou festivalu. Je to špecialistka na organizáciu kultúrnych podujatí. Od roku 2004 sa podieľa na organizácii a produkcii festivalov, divadelných predstavení a koncertov rôznych hudobných žánrov v Kultúrnom centre ZAMEK v Poznani, jednej z najväčších kultúrnych inštitúcií v Poľsku. Od roku 2021 je vedúcou oddelenia hudby a múzických umení v Zámku v Poznańi. Od roku 2016 až doteraz zorganizovala stovky podujatí vrátane sérií koncertov ako „Hudba a divadlo na nádvorí“ a „JazZamek“.

 

Petr Dorůžka

ČESKO |  publicista, novinár a hudobný redaktor

Petr je hudobným redaktorom rádia Vltava v Českom rozhlase. O world music píše do českých i zahraničních médií, na Fakultě humanitních studií UK prednášel o svetových hudebných kultúrach. Od roku 1992 bol jediným českým členom rozhlasového panelu World Music Charts Europe. V roku 2017 získal za svoju celoživotnú prácu ocenenie WOMEX 17 Award for Professional Excellence.

Dušan Svíba

ČESKO | booker, riaditeľ festivalu Colour Meeting

Dušan je booking agentom v  agentúre Earth Music. Zastupuje umelcov, ako sú Dubioza kolektiv, Cash Savage & The Last Drinks, Džambo Aguševi Orkestar, Tim Eriksen, Omer Klein, Invisible World,  Dans Dans, Terne Čhave a ďalších. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Colour Meeting (od roku 2001) v českom meste Polička a promotérom pražského koncertného cyklu Earth Music Concerts. Je tiež členom poradného zboru SoundCzech, grantovej komisie Ministerstva kultúry ČR a jedným zo zakladajúcich členov Music Managers Forum ČR a České Obce hudební – zastrešujúcej organizácie českého hudobného priemyslu.

Anton Vanderhasselt

BELGICKO | BOZAR, programový manažér

Anton Vanderhasselt je programovým manažérom v BOZAR, Centre výtvarných umení v Bruseli. Je zodpovedný najmä za program globálnej a elektronickej hudby. Pochádza z produkčného prostredia. Vo voľnom čase Anton pracuje pre iné belgické festivaly (Horst, Couleur Café atď.), jeho vlastný startup sa zameriava na sprístupnenie festivalov ľuďom s nízkym príjmom. Hrá v kapele so svojím najlepším kamarátom.

Matyáš Hradil

ČESKO | producent festivalu Czech Music Crossroads

Matyáš je študentom Univerzity Palackého v Olomouci, vedúcim produkcie Czech Music Crossroads a členom produkčného tímu Festivalu v ulicích ART&LIFE a Colours of Ostrava. Czech Music Crossroads je hudobná platforma, na ktorej sa zúčastňuje Česká republika, Poľsko a Slovensko. Starostlivo vybrané kapely zamerané na lokálnu akustickú hudbu, folk, fusion a jazz sa prezentujú medzinárodnému publiku hudobných profesionálov, promotérov a novinárov. Okrem spomínaných krajín  Czech Music Crossroads každoročne víta a predstavuje umelcov z rôznych hosťujúcich krajín. Historicky sa predstavili kapely z Maďarska, Rakúska, Srbska, Francúzska, Južnej Kórey, Slovinska, Španielska, Talianska či Írska. V roku 2024 boli partnerskými krajinami podujatia Spojené kráľovstvo a Taliansko. Podujatie okrem koncertov ponúka aj konferenčnú časť založenú na networkingu a speed meetingoch za účasti zahraničných odborníkov a delegátov. Viac informácií nájdete na webe podujatia www.crossroadsmusic.cz

Návrat hore