DELEGÁTI WMFB 2023

Petr Dorůžka (CZ)

Radio Vltava, World Music Chart Europe

DELEGÁT
Český publicista, novinár a hudobný redaktor rádia Vltava v Českom rozhlase. O world music píše do českých i zahraničních médií, vyučoval na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. V rokoch 1992-2020 bol jediným českým porotcom albumového rebríčka World Music Charts Europe. V roku 2017 získal za svoju celoživotnú prácu ocenenie: “WOMEX 2017 Award for Professional Excellence”.

Anna Mašátová (CZ)

AMP Promotion, SoundCzech

DELEGÁTKA A REČNÍČKA NA KONFERENCII
Hudobná publicistka, manažérka a historička umenia. Je zástupkyňou šéfredaktora kultúrneho magazínu UNI a založila agentúru AMPromotions. V súčasnosti vedie PR kampane pre festivaly ako Věčná naděje, Colour Meeting,vydavateľstvo Minority Records a ďalších. Zasadá tiež v grantovej komisii Ministerstva kultúry pre alternatívnu hudbu a je súčasťou dramaturgickej rady českej hudobnej exportnej kancelárie SoundCzech. Okrem toho je tiež zakladateľkou vzdelávacej platformy Music Navigator.

Milan Tesař (CZ)

Radio Proglas, World Music Chart Europe

DELEGÁT
Je známy hudobný publicista a rozhlasový moderátor v Rádiu PROGLAS od roku 1999, kde produkuje rozhlasové relácie „Slyšte, lidé!“ a „Jak se vám líbí“. Pravidelne pripravuje hudobné recenzie a rozhovory pre tlačené a internetové magazíny v Českej republike a je členom hudobných porôt aj na Slovensku, napríklad vo World Music & Folk kategórii Radio_Head Awards. Od novembra 2020 je vedúcim a tajomníkom World Music Chart Europe.

Veronika Vajda (HU)

Hangvető, UPBEAT platform

DELEGÁTKA
Vyštudovala konzervatórium ako huslistka ľudovej hudby z Maďarska a Rumunska, ako aj odbor hudobná kultúra. Je to etnomuzikologička so špeciálnym záujmom o hudobnú kultúru strednej a východnej Európy. Odkedy sa pripojila k tímu Hangvető, pracovala ako projektová manažérka veľkých medzinárodných projektov, vrátane MOST – The Bridge for Balkan Music a UPBEAT – The European Showcase Platform for World Music, platformy, ktorej cieľom je propagovať začínajúcich umelcov prostredníctvom podpory showcase festivalov. Je tiež členkou tímu, ktorý organizuje BALKAN: MOST Festival, showcase a konferenciu pre balkánsku svetovú hudobnú scénu.

Sungchun Lee (KR)

Seoul Music Week

DELEGÁT
Výkonný riaditeľ showcaseového festivalu Soul Music Week (서울뮤직위크), manažér v spoločnosti Jazz in Soul, asistent riaditeľa na Kwangdžu Busking World Cup Festivale a výkonný riaditeľ hudobného vydavateľstva Soundpuzzle Record. Zastupuje mnohé juhokórejské hudobné skupiny, ktoré úspešne prezentuje na World Music Expo WOMEX na na festivaloch po celom svete.

Gavin Poonoosamy (MU)

Director of MAMA JAZ Festival, Mauritius

DELEGÁT
Hudobný promotér z ostrova Maurícius. Gavin je zakladateľom a generálnym riaditeľom MAMA JAZ – mesačného festivalu so sídlom v Port Louis na Mauríciu. Od roku 2016 je konzultantom na Soul Music Week – Medzinárodnej hudobnej networkingovej platforme, konferencii a showcase festivale so sídlom v Soule v Južnej Kórei. Je tiež vedúcim medzinárodných partnerstiev a produkcie v spoločnosti IMMEDIA a od roku 2017 konzultantom v agentúre SANTRAL ART. Gavin je tiež kultúrnym aktivistom prirodzene inklinujúcim k hudbe, ktorý sa snaží zhromaždiť aktérov hudobného priemyslu na Mauríciu do uvedomelej profesionálnej siete a smerovať ich ku globálnej hudobnej komunite.

Božena Szota (PL)

Ethnoport Festival Poznan

DELEGÁTKA
Koordinátorka a producentka programu festivalu Ethno Port v Poznani, ktorého prvý ročník sa odohral v roku 2008, a teraz už aj riaditeľka tohto festivalu. Špecializuje sa na organizáciu kultúrnych podujatí. Od roku 2004 sa venuje organizovaniu a produkcii festivalov, divadelných predstavení a koncertov rôznych hudobných žánrov v Kultúrnom centre ZAMEK v Poznani, jednej z najväčších kultúrnych inštitúcií v Poľsku. V roku 2021 sa v Zamku stala vedúcou oddelenia hudby a múzických umení. Vo svojej kariére organizovala stovky podujatí, vrátane koncertných sérií ako Hudba a divadlo na nádvorí zámku a tiež podujatie JazZamek, ktoré sa odohráva od roku 2016 až doteraz.

Ian Smith (UK/A)

Waves Vienna

DELEGÁT
Producent, promotér festivalu a konzultant. Je zakladateľom a riaditeľom medzinárodnej hudobnej a manažérskej agentúry Frusion / Fizzion. Od roku 2022 pracuje ako manažér pre festival Waves Vienna (projekt UpBeat EU) v sekcii pre začínajúcich umelcov vo world music žánri.

Peter Wiegold (UK)

Director of The Third Orchestra, Club Inégales London

DELEGÁT
Peter Wiegold je riaditeľom The Third Orchestra, nového orchestra s 360° prístupom, s hudobníkmi pochádzajúcimi z rôznych krajín sveta, z klasických, jazzových, populárnych, ľudových a experimentálnych tradícií. Orchester sídli v Londýne a Berlíne a vzišiel z jeho klubu Club Inégales, Euston, Londýn, ktorý na 180 podujatiach spojil umelcov z celej obrovskej škály svetových kultúr, ktorí hrali spolu s jeho skupinou Notes Inégales.

Peter je tiež významným skladateľom a dirigentom, ktorý píše pre BBC Proms, The London Sinfonietta, Royal Philharmonic Orchestra a mnoho ďalších. Viedol niekoľko tvorivých súborov v rámci veľkých orchestrov, posledný „Alchemy“ v rámci Royal Scottish National Orchestra.

Ivan Koska (SK)

Hudobné Centrum

REČNÍK NA KONFERENCII
Ivan Koska je klavirista, ktorý študoval na Cirkevnom konzervatóriu v Taliansku. Je víťazom viacerých klavírnych súťaží ako Medzinárodná klavírna súťaž Premio Seiler v Palerme (2001) či rímska Medzinárodná súťaž v interpretácii súčasnej hudby Premio di Roma (2006). Od roku 2009 pôsobil v USA, kde v roku 2015 získal doktorát v klavírnej interpretácii na Louisiana State University v Baton Rouge. V rokoch 2015 – 2018 vyučoval klavír a teoretické predmety na Nicholls State University v Thibodaux v Louisiane. Koncertoval predovšetkým v Taliansku a v USA, ale aj v ďalších európskych krajinách, v Brazílii a v Paname.

Po návrate na Slovensko sa najviac venuje komornej hudbe, je pravidelným partnerom popredných slovenských interpretov ako Eva Šušková, Jozef Lupták, Moyzesovo kvarteto. Štúdium prekladateľstva ho priviedlo k prekladaniu predovšetkým hudobných textov a k edičnej činnosti. Od roku 2018 pôsobí v Hudobnom centre ako redaktor.

ŠPECIÁLNY HOSŤ

Vladimír Godár (SK)

Hudobné Centrum

Slovenský hudobný skladateľ, muzikológ a vysokoškolský pedagóg, autor komornej, orchestrálnej a filmovej hudby (napríklad k filmom Martina Šulíka). Momentálne je vedúcim Oddelenia edičnej činnosti Hudobného centra. Je držiteľom dvoch Českých levov v kategórii Najlepšia hudba, za filmy “Návrat idiota” (1999) a “Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy” (2005). Je nositeľom mnohých prestížnych ocenení, napr. Cena hudobnej kritiky (1988), Cena ministra kultúry Slovenskej republiky (2006), Cena SOZA za významný podiel na uvádzaní domácej tvorby v zahraničí (2011). Je výnimočným znalcom slovenských hudobných dejín a zaslúžil sa o oživenie mnohých zabudnutých kompozícií a autorov a o ich návrat na naše koncertné pódiá. Jeho opus magnum je monografia “Béla a Bartók a Slovensko”.

Scroll to Top