Export slovenskej hudby do zahraničia

Platforma WOMUSK pomáha hudobníkom zo Slovenska prezentovať ich hudbu v zahraničí.

Platforma World Music from Slovakia (WOMUSK) bola založená, ako partnerský projekt World Music Festivalu Bratislava s cieľom propagovať folklórnu a world music scénu Slovenska. 

Vznikla v roku 2015  z iniciatívy AMITY o.z. Na podporu vývozu slovenskej hudby iniciovala v tomto žánri prvé showcasy na Slovensku a prezentácie slovenských hudobníkov napr. na medzinárodnom showcase festivale Czech Music Crossroads (2015 -2020), kde napr. Katka Máliková získala prvenstvo v roku 2017 za účasti 12 skupín zo štyroch krajín. 

Platforma WOMUSK sa postupne etablovala v medzinárodnom prostredí, kde aktívne zabezpečuje propagáciu na prestížnych podujatiach a slúži ako hlavný kontakt pre záujemcov o informácie o slovenskej world music. Na najvýznamnejšom festivale world music – veľtrhu WOMEX, zabezpečila vystúpenie skupín Pacora Trio (2015), Banda (2017), Bashavel (2020), premiéru dokumentu Ťažká duša /Heavy Heart (2018) a Slovenský stánok (2017 – 2019). 

AMITY o.z. v zastúpení World Music Festivalu  a WOMUSK pokračuje v mnohých partnerstvách, ktorých zmyslom je lepšie informovať o slovenskej hudobnej scéne, podporovať naše talenty a začleniť slovenskú scénu do medzinárodnej. V rámci bilaterálnych výmen umožňujeme slovenským hudobníkom koncertovať v zahraničí v spolupráci s partnermi ako SORI Int´l Festival v Južnej Kórei, d’Orfeu Associação Cultural v Portugalsku, Showcase festival na Taiwane, Viljandi Folk Festival v Estónsku ai.

Rozvíjame reciprocitu pri cirkulácii hudobníkov a podporu mladých talentov od roku 2022 v projektoch Creative Europe: SOUNDS OF EUROPE a UPBEAT, kde je združených vyše 13 resp. 15 zahraničných festivalov. Tieto a ďalšie aktivity smerujú k aktívnej podpore vývozu slovenskej hudby. V roku 2023 sa vďaka nej predstaví Júlia Kozáková na zahraničných festivalov Trefpunkt/Belgicko, Viljandi  Folk Festival/Estónsko a na Musicastrada/Taliansko. Varkocs na Sziget Festivale/Maďarsko a Atlantic Music Expo/Kapverdy. Noga Band na festivaloch  Méra Festival/Rumunsko a Todo Mundo/ Srbsko. Skupina Alapastel na festivale Alkantara/ Sicília a vokálna skupina Neha! na festivale Aux heures d’été/Francúzsko.

WOMUSK doteraz vydal 2 kompilácie Best of World music from Slovakia 2014, Best of World music from Slovakia 2015-2018 a pripravuje Best of World music from Slovakia 2015-2022.

AMITY a WOMUSK sa stali partnerom projektov MATERA – európske mesto kultúry  2018 a Trenčín – európske mesto kultúry 2026.

Pre záujemcov slúži aj web stránka womusk.com s informáciami o slovenských interpretoch, ktorí s platformou spolupracujú. Nájdete tu tiež prehľad klubov, festivalov a vydavateľov, ktorí dávajú priestor žánru svetovej hudby.

VARCOCS – Poďme Fšeci
Czech Music Crossroads 2022

Banda – WOMEX 2017 – Katowice. Poľsko

Rusín Čendeš Orchestra – Czech Music Crossroads 2016
Ostrava, Česká republika

Slovenský stánok – WOMEX 2019 – Tampere, Fínsko

Slovenská delegácia – Czech Music Crossroads 2022
Ostrava, Česká republika

Vrakocs – Atlantic Music Expo 2023 – Cape Verde

Pacora – FESTIVAL SORI – Jeonju 2023 – Južná Kórea

Návrat hore